Skip Navigation Links
Makaleler
Skip Navigation Links
başlarken
başlarken ( 6.8.2010 21:50:11)

 

Kendi adıma bir site olsun mu olmasın mı diye uzun süre düşündüm, tabiri caiz ise biraz da direndim. Bir site açıp, fotoğraflarla da olsa insanın kendini başkalarına anlatması çok doğru birşeymiş gibi gelmedi. Ama yakın çevremin artık sen de bir site aç, yaptıklarını derli toplu izleyebilelim  ısrarlarıyla biz de site işine girmiş olduk. Umarım site ilginize mazhar olur.

Uzun fotoğraf serüvenim boyunca ülkemin pek çok yerini görme ve pek çok ferdiyle tanışma fırsatı yakaladım. Tanıdıkça toprağımı ve insanımı daha çok sevmeye başladım. Köylüsü de güzel, şehirlisi de, denizi de güzel, ormanı da, bozkırı da... Eskiden bozkırın bu kadar canlı çeşitliliğini barındırabileceği ve bozkırın gerçekten korunması gereken bir habitat olduğunu bilmezdim. Ve bir ottan kurda kuşa uzanan zincirin neticede bizlerin hayatını da etkileyen önemli bir aktör olduğunun farkında bile değildim. Şimdi dikenine, böceğine varana daha bir değişik gözle bakıyorum uzayıp giden bozkırına, çayırına, gölüne, dağına... Bu site doğaya olduğu kadar Türkiye sevdamın da bir yansımasıdır. 

Sitedeki fotoğraflar 7 ana bölümden oluşuyor (Kuşlar, Makro, Portre, Manzara, Sanatsal, Sualtı ve Diğer). İlk iki kategori kendi içinde alt bölümleriyle dallanıp budaklanıyor. Şuan için iki kademe inilebilen alt kategorileri daha sonra daha çok sayıda alt kategorilere ayırmayı düşünüyorum. Örneğin Kuşlar kategorisinin altında Uzun Bacaklı Çayır Kuşları var, bu altkategoriyi Balıkçlılar, Turnalar, Flamingolar diye daha alt kategorilere ve nihayetinde Balıkçılları da beyaz, gri, gece, erguvani balıkçıllar gibi çok daha alt sınıflandırmalara tabi tutmak mümkün. Siteyi ziyaret eden sizler için en azından bu yönde bir yapılanma içinde olacağımı söylemeliyim.

Sitede görmüş olduğunuz doğa fotoğraflarının tamamı (sualtı hariç, onlar Kızıldeniz'de görüntülendi) ülkemiz sınırları içinde vahşi yaşam koşullarında çekilmiştir. Başka bir anlatımla tutsak hayvanlara çekimlerimde yer verilmemiştir (akvaryum kategorisi hariç). Sualtı fotoğraflarının tamamı, portre fotoğraflarının bir kısmı anolog makinalarla filme görüntülenmiştir, geri kalan fotoğraflarım dijital görütülenmedir. Dolayısıyla film olarak çekilen fotoğraflarım dijital tarama yoluyla bilgisayara geçirilmiştir.

Sitenin soldan sağa kategoriler kısmında makale ve edebiyat bölümleri yer almaktadır. Makale kısmında linkini vermek suretiyle dikkatimi çeken fotoğrafların eleştirilerini yapmaya çalışacağım. Edebiyat bölümü ise deneme, öykü ve şiirlerimden oluşacak, ama bu bölümü çok ciddiye almayın.

Son olarak,  4-5 yıldır her hafta sonu bir gün şehir dışında, haftanın her akşamı bilgisayar başında fotoğrafla uğraşan birine tahammül ettikleri için aileme, bir siten olsun ısrarı ve desteği için Zafer hocama (Tekin), fotoğraflarıma beğenileri ile destek veren Trakus ve Ornito topluluğundaki değerli arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

 

 


 

 


© Copyright Oguz ALTUN - 2019